13 травня 2016, Київ. Український жіночий фонд, в рамках реалізації пілотного проекту "Внутрішньо переміщені особи в трьох містах України: плани, перспективи, можливості для примирення", провів тренінг для тренерів із застосування методики аналізу сценаріїв планування майбутнього. Спеціально для проведення тренінгу до Києва завітала Лорен Ван Метр, виконуюча обов’язки віце-президента Центру прикладних досліджень конфлікту, експертка Інституту миру США.
Враховуючи, що проект направлений на інтеграцію внутрішньо переміщених осіб до громад 3-х українських міст – Вінниці, Києва та Сєвєродонецька – учасницями стали майбутні тренери, які працюватимуть у цих містах.
Також Український жіночий фонд за підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта реалізовує ще один споріднений проект під назвою «Внутрішньо переміщені особи та приймаючі громади: побудова толерантності через діалог», тому Інститу миру люб’язно погодився долучити до програми підготовки тренерів і тих фахівців, які працюють за проектом Фонду Мотта.
Лорен Ван Метр ознайомила учасниць тренінгу з методикою, що покликана проаналізувати можливий розвиток подій та заздалегідь передбачити варіанти можливих майбутніх рішень. Аналіз сценаріїв являє собою аналітичний підхід до опису можливих варіантів майбутнього в ситуаціях з високим ступенем невизначеності і складності, що унеможливлює точні прогнози. За допомогою такого аналізу можливо визначити тенденції і динаміку, які впливатимуть на майбутній розвиток подій і, врахувавши їх, спрогнозувати можливі шляхи розвитку ситуації.
У якості вправи учасники спробували визначити тенденції розвитку ситуації в Україні в контексті перспектив для вирішення питань ВПО. Базуючись на визначених тенденціях, учасники тренінгу спрогнозували можливі шляхи розвитку ситуації як для ВПО, так і для громад, в яких вони проживають.
Передбачається, що вже в травні тренери почнуть працювати з ВПО та громадськими організаціями згаданих міст задля активізації інтеграції переміщених осіб у громади, налагодження діалогу та співпраці між тими, хто вимушений був покинути свої домівки на Донбасі та громадами, у яких вони зараз проживають.
Перший такий тренінг вже відбувся у Вінниці. Під час тренінгу учасницям були представлені результати фокус-групових досліджень, які були проведені у містах реалізації проекту та визначали ставлення ВПО та громад одне до одного, існування стереотипних уявлень, як до переміщених осіб, так і з боку ВПО до місцевих жителів та ін. Завдяки інформації з дослідження, учасниці тренінгу змогли більш чітко визначити коло проблем, що стоять перед громадами та ВПО, що в подальшому під час тренінгу було дуже корисним для більш чіткої постановки завдань.
В перший день тренерка Ольга Жукова розповіла про роль жінок у процесах примирення та під час збройних конфліктів, ознайомила учасників з гендерною складовою процесу миротворення. У другий день занять тренер Левко Довган приділив увагу принципам розвитку громади, налагодженню ефективної комунікації та питанням спільного лідерства. Третій день тренінгу був присвячений саме аналізу сценаріїв майбутнього і плануванню майбутніх кроків для досягнення примирення в громадах. За допомогою тренерки Тетяни Литвинової учасниці розробили такі плани, виконання яких буде підтримано Українським Жіночим Фондом.
Також у третій день тренер Валерій Архіпов паралельно провів тренінг для чоловіків ВПО. Тренінг для них проводився з метою зрозуміти їх теперішні потреби та очікування від них як чоловіків (особисті очікування, сімейні та в суспільстві). Розуміння цих речей, як правило, призводить до того, що чоловіки стають активною частиною громади, сприяють інтеграції своїх сімей, а також беруть участь у громадському русі.
Передбачається, що вже у найближчі дні аналогічний тренінг буде проведений для ВПО та представників громади Києва. Згодом на черзі – Сєвєродонецьк.
Довідково:
Пілотний проект "Внутрішньо переміщені особи в трьох містах України: плани, перспективи, можливості для примирення" реалізовується у Вінниці, Києві та Сєвєродонецьку за підтримки Інституту миру США та Глобального жіночого фонду.